Döngü Yapıları

Döngü Yapıları

While Döngüsü

      While döngü yapısı programcıya koşul doğru olduğu sürece bir işlemi tekrarlatma imkanı sağlar. Aşağıdaki sahte koda bakalım:

alışveriş listemde birden fazla malzeme bulunduğu sürece (while) bir sonraki malzemeyi al ve alışveriş listemden bu malzemeyi çıkart

alışveriş esnasındaki döngüyü tanımlamaktadır. “alışveriş listemde birden fazla malzeme bulunduğunda” koşulu doğru yada yanlış olabilir. Eğer koşul doğru ise ” bir sonraki malzemeyi al ve alışveriş listemden bu malzemeyi çıkart” işlemi yapılacaktır. Bu işlem, koşul doğru olduğu sürece tekrarlanır. Herhangi bir anda koşul yanlış hale gelebilir. Bu anda döngü sonu erer. 

Örnek bir C while döngüsü:

carpim=2;
while (carpim<=1000);
   carpim=2*carpim;

Do/while Döngü Yapısı

     do/while döngü yapısı, while yapısına oldukça benzer. while yapısında döngü devam koşulu, döngünün gövdesinden önce test ediliyordu. do/while yapısında ise döngü devam koşulu, döngünün gövdesi çalıştırıldıktan sonra kontrol edilir.

do{
   ifadeler...
}while(koşul);
 1. #include <stdio.h>
 2.  
 3. int main( )
 4. {
 5. int sayici = 1;
 6. do
 7. {
 8. printf( "%d ", sayici);
 9.  
 10. }while ( ++sayici <= 10 );
 11.  
 12. return 0;
 13. }

do/while yapısıyla 1’den 10’a kadar olan sayıları yazdırmaktadır. Kontrol değişkeni olan sayici değişkeninin, döngü devam koşulu içinde ön arttırma ile arttırıldığına dikkat edin. Ayrıca do/while yapısının tek ifadeden oluşan gövdesinin, küme parantezleri içine alındığına da dikkat edin.

For Döngüsü

    for döngüsü yapısı kontrollü döngülerin bütün detaylarını kolaylıkla uygular. Sayıcı şeklinde kullanırlar belirli aralıkta sayma yapar.

Genel biçimi

for (baslangic; son; ilerlemeSekli)
    ifadeler
 1. #include <stdio.h>
 2. int main()
 3. {
 4. int sayici;
 5. for(sayici=1;sayici<=10; sayici++)
 6. printf("%d\n",sayici);
 7.  
 8. return 0;
 9. }

for döngüsünün while yapısı biçimindeki ifadesi

deyim1;
   while(sayici<ifade)
      {
         ifadeler;
       sayici++ ;
       }
 

      Yukarıdaki programda bir sayici belirlenmiş ve while döngüsü kontrollü hale getirilmiştir. Bu tür ifade ile kontrollü bir sayıcı gerçekleştirilmiştir.  while döngüsü sayıcı kontrolü ile ifade kez dönemsi sağlanmıştır.     

Öncelikli atama sonra atama komutları için birleşik atama operatörlerine bakınız.

 1. #include<stdio.h>
 2. #include<math.h>
 3.  
 4. int main()
 5. {
 6. int yil;
 7. double miktar, anapara=1000.0, oran=.05;
 8.  
 9. printf("%4s %21s\n", "Yil","Depozito Miktari");
 10.  
 11. for(yil=1;yil<=10;yil++)
 12. {
 13. miktar=anapara*pow(1.0+oran,yil);
 14. printf("%3d%21.2f \n",yil,miktar);
 15. }
 16. return 0;
 17. }

#include<cmat.h

      Bu tanımlanan kütüphane c programlama dilinde matematiksel bazı işlemlerin yapılabilmesi için programın ilk başında tanımlanması gerekir.

pow,sqrt gibi

double

      Bir değişken tipidir.

printf(%4s %21s\n”, “Yil”,”Depozito Miktarı”);

      Printf komutunun içindekileri inceleyecek olursak %4s Yil adında bir string (s) karakteri yazdırılacak ve başında 4 karakterlik boşluk bırakılacağı anlamına gelir.
      %21s ifadesi  ekrana Yil stringinden sonra 21 karakter boşluk bırakacak ve ile bir string olan Depozito Miktarı yazdırılacak.

printf(%3d%21.2f\n”,yil,miktar);

      İkinci printf ifadesinde %3d ilk rakam olan 3 kısmı ile yazılacak olan tamsayıdan önce 3 karakter boşluk bırakılmış ve ile bir tamsayı yazılacağı gösterilmiştirProgramımızda miktar değişkenin değerini yazdırmak için %21.2f dönüşüm belirtecini kullandık. Dönüşüm belirtecindeki 21 , değerin yazdırılacağı alan genişliğini belirtir.2f ile float tipinde ekrana bir sayı yazılacağı ve  bu sayının virüilden sonra rakamı yazılacağı belirtilmiştir. 18.763 sayısı ekrana %.2f ile 18.67 olarak yazılır.

0 0 votes
Article Rating
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumlar
0
Düşüncelerinizi paylaşınx
()
x