Sıfırlama Devreleri

PIC Programlama Sıfırlama Devreleri

     Sıfırlama işlemi denetleyici tarafından istikrarlı bir çalışma sağlanması amacıyla kullanılır. Sıfırlama işlemi yapılırken tüm kaydedicilerin içeriği sıfırlanmaz. Sıfırlama işlemi sırasında bazı kaydedicilerin içeriği sıfırlanırken bazılarının içeriği rastgele değerler alır.

Power On Reset

     PIC16F877’nin besleme uçlarına enerji geldiği zaman, yüklenen programın başlangıç adresinden itibaren çalışmasını sağlayan devredir.  Vdd’den uygulanan bu gerilim 1.2 ile 1.7 arasında bir enerji yükselmesi algıladığında sıfırlama sinyali oluşur.

Power Up Timer

     Bu resetleme devresine bağlı PIC denetleyicisi yaklaşık 72ms süre boyunca reset konumunda kalır. Reset konumundan çıktıktan sonra içerisinde yüklü olan programı işleme koyar. Besleme gerilimi ilk anada normal değerinde değildir. Bir süre geçtikten sonra istenen vdd değerine ulaşılır.  Bu resetleme yöntemi denetleyicinin kararsız durumlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.

Oscillator Start Up Timer

     Bu resetleme devresi 1024 adet işlemlik bir gecikma zamanı denetleyiciyi çalıştırmaz. Bu süre osilatörün kararlı duruma gelmesi için gereli süredir, bu süre sağlanmış olur.

Brown Out Reset

     Resetleme devresi ile konfigürasyon bit’leri ile açıp kapatabiliriz. VDD gerilimi VBOR geriliminden yaklaşık 4V aşağı düşer ve 100µsn devam ederse bu resetleme devresi aktif hale gelir ve PIC sıfırlanır. VDD değeri VBOR değerine eşitleninceye kadar PIC sıfır konumunda kalır.

Watch Dog Timer

     Dışarıdan hiçbir bağlantıya gerek duymayan bir R/C osilatörüdür. Bu resetlemeyi açmak veya kapatmak için programlamada konfigürasyon bitleri bulunması gerekir. WDT konfigürasyon bit’lerinde açık olarak belirtilmişse, denetleyiciye yüklenen program kodları WDT ile kapatılamaz. Normal çalışma sırasında WDT belli bir süre sonunda oluşturduğu sinyal ile  denetleyiciyi sıfırlar.

MCLR

     Bu sıfırlama yönteminde dışarıdan sinyal uygulanarak mikrodenetleyici sıfırlanır. Bu resetlemenin ucu lojik sıfırda aktifidir. Bir buton yardımı ile denetleyiciye sıfırlama yapılabilir. Bu uçta istenmeyen sinyallerin filtrelenmesi için filtre devresi barındırmalıdır. Denetleyiciye bağlanan güç kaynağı hızlı bir şekilde besleme gerilimi sağlıyorsa filtreleme devresine  gerek yoktur.

Sıfırlama Devreleri

0 0 votes
Article Rating
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumlar
0
Düşüncelerinizi paylaşınx