İş Başvurusu Yaparken Dikkat

İş Başvurusu Yaparken Dikkat

     Günümüzde birçok aday iş arama yöntemi olarak; şunları kullanmakta: kimisi internet ortamında, kimisi kapı kapı, kimiside benim babam var o bulur diyerek  sektörün içerisinde kendine yer bulmaya çalışıyorlar. Bu yazı benim babam var ve kapı kapı gezeni ilgilendirmemekte olup internette iş arama sitelerinde iş arayanlara hitaben yazıyorum.

İş arama süreci

     Üniversite okuyan ve ileride  kendisini neler beklediğini bilen  bir adayın,mezun olmadan planını yapması kendini bu sürece hazırlaması ve planları doğrultusunda devam etmesi ki bunların göstergesi adayın ne istediğini bilmesi oluyor, onu diğer rakiplerinden öne çıkarak farkları olacaktır. Tam tersi olduğunda ise devamında yazacağım olayın gerçekleşmesi muhtemel. 

    Genelde bu problem; yeni mezun olmuş ve hayatın gerçekleri ile yüzleşen ve ne istediğini bilmeyen arkadaşlarda meydana gelir. Yeni üniversite mezunu sektöre iş gücü olacak  aday, iş başvurusu yaparken seçici davranmaya çalışır fakat piyasanın acımasız ve insana değer vermeyen yüzü ile karşılaştıktan sonra kendisini az buçuk ilgilendiren  ilanlara başvurmaya başlar taki bu süreç adayın pes etmesi ve alakasız bir işte çalışması ile de sonuçlana bilir. Bu iş arama sürecinin kişinin dirayetine ve ne istediğini bilip bunlara göğüs germesi sabırlı olması bu süreci adayın lehine çevire bilir. Sayfa başındaki temsili resimde ortada oturan adam ne istediğini bilen arkadaşa temsili örnek olabilir. Bu yazıda esas anlatmak istediğim iş ilanlarını anlamak ve bu ilanlarda seçici olmak ileride pişman olmayacağımız bir işte çalışmak.Bunların sonucunda piyasayada kalifiyeli insanların yetişmesini sağlamak.

İş ararken nelere dikkat etmeliyim

     Aşağıda yazacaklarım internet ortamında bütün iş arama sitelerinde özgeçmişi olan ve  milyonlarca iş ilanı gören benim şahsi görüşlerimdir.

     Piyasada bulunan iş ilanlarını ben iki kategoriye ayırıyorum 

  1. Ne istediğini bilen iş ilanı 
  2. İş var gel hacı ilanı

bu iki kategoriyi Türkiye’de önde gelen iş ilanı sitelerinden aldığım ilanlarla detaylandırıp ne demek istediğimi daha iyi anlatayım.

Ne istediğini bilen iş ilanı

SecretCv iş ilanı

Yukarıda görmüş olduğunuz ilanda: iş veren veya insan kaynakları işin açıklamasını güzel bir şekilde yazarak adayın ne iş yapacağını açıklamıştır.
     İstenen yetenek ve uzmanlıklar kısmında ise adaydan beklentilerini net bir şekilde dile getirerek adayın kafasında soru işareti bırakmamıştır. Bunun avantajları; siz bu ilana görüşme davetine çağrılırsanız, size sorulacak sorular ve sizin sormak istediğiniz sorular şekillenmiş olacaktır. Bir diğer avantajı ise istenen yetenek ve uzmanlığın çok olması ilana başvuru sayını düşürecek ve size  fazla rakip doğurmayacaktır. Böyle bir ilana başvuran adayın açıklanan  yetkinliklerden birine sahip olmaması onu işveren filtreleme sisteminde elenmesine neden olacak ve muhtemel adayın özgeçmişi görüntülenmeyecektir.

İş var gel hacı ilanı

Yukarıda görmüş olduğunuz ilandaki iş açıklama kısmında ise; bir iş açıklaması barındırmayan işi en iyi ben bilirim sen gel gerisini hallederiz gibi durumla açıklama  yapılmış ,Elektronik Mühendisi isen sen bu iş yaparsın  havası verilmiş bir durum söz konusudur.
     İstenen yetkinlik ve uzmanlıklarda ise; biraz dalga geçer biraz ayar verir bir üslup ile adaya adayda olması istenen yetkinlikler dile getirilmiştir.
     Bu tarz bir ilanda görüşmeye çağrıldığınızda size nasıl bir değer verileceği nasıl bir üslup ile yaklaşılacağı konusu tartışmaya açık bir olaydır. Tabi ülkemizde halamın kayınçosu vefat etti deyip üç gün izin istemeyecek personel sayısı oldukça fazladır. Bu da ülkemizin bir çoğunun bu ilana başvuracağı anlamına mı geliyor?. Burada iş veren filtrelettirmeyi bu yetkinliğe göre mi yapacak?… Bu gibi ilanların çoğu krizi fırsata çevirme, ucuza personel kapatma veya kişisel bilgi toplayın satma amaçları güde bilir. Dikkat ettiyseniz ilan devamını kesip paylaşmadım devamını siz düşünün…

     Yukarıda yazdıklarımın hepsi tavsiye niteliğindedir.  Sonuçta kimse mecbur olmasa çalışmayı bile belki istemez. Noktalama ve yazım hatalarından dolayı özür dilerim.

0 0 votes
Article Rating
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumlar
0
Düşüncelerinizi paylaşınx