Ne İstediğini Bilen Özgeçmiş

Ne İstediğini Bilen Özgeçmiş

     İnternet ortamında özgeçmiş hazırlama ile ilgili milyonlarca doküman yazı, blog vs… gibi şeyler bulabilirsiniz benim bu yazıda anlatmak istediğim ise bir özgeçmişin nasıl hazırlanacağı geniş kapsamlı incelemek yerine bir kaç öneride bulunmak olacak.

Özgeçmiş ve cv arasındaki fark nedir?

     Özgeçmiş: Eğitim, çalışma geçmişi, kimlik bilgileri ve diğer başarı ve becerilerin bir özetini gösteren belgedir. Özgeçmişlerde özel amaçlı  isteğe bağlı bölümler de bulunbilir. İş başvurularında talep edilen en yaygın belgedir. Bir özgeçmiş mümkün olduğunca kısa ve net olması makuldur.

    Cv (Curriculum Vitae):Öğretim deneyimi, derece, araştırma, ödüller, yayınlar, sunumlar ve diğer kazanımları içeren birinin akademik geçmişine ilişkin bilgileri içerir. CV’ler bu nedenle özgeçmişlerinden daha uzun ve özellikle akademik geçmişle ilgili daha fazla bilgi içermektedir.

Nasıl bir özgeçmiş oluşturmalıyım?

     Yukarıda özgeçmiş ve cv arasındaki farkı belirgin bir şekilde yazdıktan sonra gelelim “nasıl bir özgeçmiş oluşturmalıyım?” sorusuna. Bu sorunun cevabı ben şöyle açıklıyorum:

  • Özgeçmişiniz uzun ve fazla bilgi içeren nitelikte olması yerine daha öz ve net cümleler içermesi gerekmelidir.
  • Göze hitap eder şekilde olmalıdır. Fakındalık yaratmalıdır.
  • Başvurduğunuz pozisyonun yetkinliklerini taşımalıdır.
  • Başvurduğunuz ilanın istediği yetkinlikler ile alakası olmayan içerikler özgeçmişinzde bulunmamalıdır. 
  • Son olarak sizin ilanınıza hazırlamış olduğunuz özgemişin benzeri bir özgeçmiş başvuruda bulunsa inceleme imkan tanır mısınız?

Şimdi yukarıda yazdığımız bu özgeçmiş özelliklerinin bir kaçını açıklayalım.

Göze hitap eder şekilde olmalıdır.

     Bir ilana başvuru yapıyorsunuz başvuru yaptığınız ilana sizinle beraber başvuru yapan yüzlerce insan bulunmakta ve buda yüzlerce özgeçmiş demektedir. Bildiğimiz gibi yığınla beyaz a4 kağıdı arasında sizinkinin farklı ve diğerlerinin arasından sıyrılacak şekilde olması sizin menfaatinize olacaktır. Aşağıda buna bir örnek özgeçmiş, olayı daha anlaşılır hale getirecektir. 

     Yukarıdaki iki özgeçmişde sizin önünüze gelse hangisi dikkatinizi çekerdi?

Başvurduğunuz pozisyonun yetkinliklerini taşımalıdır

     Daha önce buna benzer bir yazı paylaşmıştım ona şuradan ulaşabilirsiniz. Her hangi bir firma genele yönelik değilde belirli kriterleri olan bir ilan açmış ve bazı yetkinlikler istemiş fakat sizde bu yetkinliklerin %80 yok o zaman size bu ilandan dönüş biraz hayali görünüyor, ama olmaz demiyorum.  İş başvurusu yaparken  başvurduğumuz pozisyonun özellikleri ile özgeçmişimniz arasında bir kıyaslama yapmak bizi boşuna ümitlenmekten kurtaracaktır. Şimdi buna örnek bir ilan verelim.

Yukarıdaki ilana bazı yetkinlikler sıralanmış durumda sizin özgeçmişinizinde bu yetkinlikler ile aynı özellikleri taşıması sizin başvurunuzu öne çıkaracaktır.  Bu ilandaki yetkinliklerin dışında sizde bulunan özellikler örnek verirsek Autocad bilmenizin bu ilanda size bir artısı olmayacaktır. Bu açıklama ile de Başvurduğunuz ilanın istediği yetkinlikler ile alakası olmayan içerikler özgeçmişinzde bulunmamalıdır” açıklamasınıda yapmış bulunduk. Bunlara ek olarak da Bursadan bu ilana başvuru yaparsanız veya Pendikten muhtemelen filitreye takılacaksınız dır. 

***Burada yazdıklarım tavsiye ve bilgilendirme niteliğindedir. Kesin bir ifade gütmemektedir. Her zaman nasibinizi ve kısmetinizi tüm yasal ve etik olan tüm yollara başvurarak aramalıyız.***

0 0 votes
Article Rating
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumlar
0
Düşüncelerinizi paylaşınx